Disk Operation Manager for DESKTOP

verze: 1.2 a 1.3  D40/80, 80/128K
 

   

Tak na tomhle programu jsem dělal společně se Sweet Factory, je určen pouze majitelům Didaktiku Gama 80K nebo 128ičky, podmínkou je taky D40/80. Disk Operation Manager (dále jen DOM) Vám v Desktopu velice zpříjemní práci s disketou...

V roce 2003 jsme vydali novou verzi tohoto skvělého programu - v1.3 už je připravena i na MDOS3, podporuje Utility+II, a hlavně nepoužívá problémový OUT (253),A. Starou verzi 1.2 ovšem nestahujeme z oběhu! Byla by to škoda, vždyť neobsahuje žádné chyby a taky, kdyby se náhodou objevily nějaké problémy s novou verzí, můžete se k ní vrátit.

POZOR! DOM 1.3 se musí používat pouze se souborem desktopDSK, který je u něj přiložen! Pokud tedy budete přepisovat starého DOMa (desktopDOM.B) musíte přepsat i desktopDSK. Každá verze DOMa má svůj vlastní a jedinečný desktopDSK a dojde k chybám, jestliže je zaměníte!

 

Součásti DOMa je také:

 • Desktop s mým vlastním nastavením
   

 • manuály ke všemu, co u DOMa je - formát Desktop
   

 • zdrojové texty (DOM v1.3, tiskové utility, dtp2html) - formát Prometheus
   

 • tiskové utility pro tiskárny EPSON a STAR. Tisknout budou ale pouze těm, kteří mají zapojení Special Didaktik (zapojení si však můžete předělat, protože jsou přiloženy zdrojové texty):
   
  BASICprint - umožní použití příkazů LLIST, LPRINT v Basicu (a tiskne i UDG!)
  CALCprint  - vylepšená tisková utilita pro program Calculus
  DTPprintT_ - utilita pro Desktop (tisk v TEXTOVÉM režimu)
  DTPprintG_ - utilita pro Desktop (tisk v GRAFICKÉM režimu na 9jehl. tiskárnách)
  DTPprintG2 - utilita pro Desktop (tisk v GRAFICKÉM režimu na 24jehl. tiskárnách);
  tato utilita je nová a není součástí DOMa.
   

 • utilita dtp2html, která, jak už z názvu vyplývá, převádí text z Desktopu do HTML
   

 • utilita+ Color v1.2. Tato utilita tiskne barevnou kopii obrazovky na barevných jehličkových tiskárnách EPSON a STAR (zapojení Special Didaktik). Rutina pro tisk je převzata ze ZXM 3+4/94 (napsal ji Universum) a já jsem ji implantoval přímo do Desktopu jako Utility+. V programu je možnost tisknout také na 24jehličkových (inkoustových) tiskárnách, ale zjistil jsem, že tam mám chybu. Opravím ji v nové verzi, na které budu pracovat, pokud někdo projeví zájem...


    
 

 • utilita +II New Convertor v3.0. Slouží pro převod textu z/do Desktopu (na obrázku vidíte možnosti Importu; Export je možný pouze do Notepadu (win) nebo kEDITu (Linux)). Verze 3.0 je napsána jako Utility+II, což znamená, že pokud máte 128K, tak konvertor nemusíte nahrávat přes DOMa, ale můžete jej nahrát do volné stránky 22 nebo 23 a kdykoliv pomocí DTPmenu 2.0 spustit. Bohužel tentokrát nemáte možnost si vytvořit vlastní konverzní tabulku (ne, že by to nešlo, ale ještě jsem nebyl schopen vydat potřebný zdrojový text i pro verzi 3.0 - když tak mi napište...). Verze 3.0 samozřejmě funguje i jako normální Utilita+ (pro DOMa) a je tedy možné program spustit i na Didaktiku Gama 80K!


    
 

 • DTP menu v2.0. Jde o skvělé PullDown menu pro Desktop. Je only 128, ale umí všechny funkce Desktopu + některé další (např. blokové operace, počítání znaků v textu aj.). Program je uložen v Desktopu v místě pro normální utilitu (od 46520) a také ve stránce 19. POUZE pro nainstalování programu je třeba použít volbu Utility+ v DOMu. Verze 2.0 je připravena na spouštění Utilit+II.
   

  Majitelé systému MB-02 mohou DTP menu používat samozřejmě také. Připravil jsem pro Vás speciální TAPku, která Vám nahraje celý Desktop i s DTPmenu. Já MBčko nemám, a proto ani nevím, jak nahráváte do Desktopu texty, fonty, utility atd. (zda máte obdobu souboru "desktop.DSK" nebo vše děláte magnetofonovým způsobem), takže jsem vytvořil jen holou TAPku a zbytek už nechám na Vás. Kdybyste náhodou chtěli DTPmenu z toho Desktopu vytáhnout, tak musíte uložit celou stránku 19 (16384 bytes) a utilitu Desktopu (1680 bytes).


    

 • Desktop-->Notepad v 2.0.  Tento prográmek převede text z Desktopu (soubor ?????????T.B) na formát pro PC (pro poznámkový blok = Notepad). Nic víc, nic míň. Ale věřte, že to umí přímo skvěle (kód Enter je použit opravdu jen na konci odstavce, takže Vám ušetří spoustu otrocké práce na PC... :) Všechny I/O operace jsou řešeny BASICem, takže si jej můžete předělat i pro jiné systémy (např. MB-02). Vylepšená verze tohoto programu je i v New Convertoru 3.0 (tam umí převádět i do LINUXového formátu).


 

 • DTP pressor v1.0. Jak jistě víte, disketová (D40/80) verze Desktopu ukládá text jako 4 soubory, a tak se disketa hrozně rychle zaplní (a většinou ze zaplní jen adresář (128 souborů) a na disketě je ještě spousta místa...). Tento prográmek (napsaný v BASICu) spojí čtyři soubory ( = 1 text) do jednoho souboru a samozřejmě to jde i zpět. Schválně jsem jej napsal v Basicu. Máte tak možnost si jej i vylepšit (klidně můžete ještě výsledný soubor "zabalit").

dtp_coll.zip (c) MTs, Sweet DOM v1.3 + ostatní software
dom12.zip (c) MTs, Sweet předešlá verze DOMa - v1.2
dtpmenu20mb.zip (c) MTs DTP menu v2.0 pro MB02
epson24.zip (c) MTs DTPprintG2