F.A.Q.

Vaše dotazy můžete psát na mts.zxs@tiscali.cz

 

 Co je to ZX Spectrum, Didaktik? 

Jsou to nejlepší počítače všech dob!! (Kdo si myslí opak, ať urychleně vypadne z těchto stránek a jde si za deBillem). Název ZX Spectrum pochází z Anglie (počítač tam vymyslel Clive Sinclair), Didaktik je slovenský klon ZX Spectra. Počítač obsahuje procesor Z80 většinou od firmy Zilog. Detaily jsou zde.

Důležitá poznámka: na ZX Spectru není absolutně nic nemožné! :)

---------------------------------------------------------------------------

 Existuje nějaký moderní klon počítače ZX Spectrum?  

ZX Spectrum next ! Má standardně čtečku SD karet (divMMC), HDMI výstup a spoustu dalších skvělých vychytávek. Jen ta jeho cena je jaksi dosti vysoká a odpovídá lepšímu značkovému notebooku. Ale zase je to stylovka a vypadá sakra dobře!

---------------------------------------------------------------------------

 Co je to emulátor? 

Emulátor je program, který dokáže něco emulovat (pěkné vysvětlení, že?). Emulátor ZX Spectra je program napsaný pro konkrétní typ počítače (PC, Amiga, Mac atd.) a umožňuje z něj udělat (softwarově) ZX Spectrum.

---------------------------------------------------------------------------

 Jaké typy souborů emulátory podporují? 

Soubory se dají rozdělit do několika typu:

SNAPy (nejznámější .SNA, .Z80, .SLT, .SP) – nejhorší možný typ, jde v podstatě o „násilné“ uložení právě běžícího programu. Uloží se vždy celá paměť. Je zde určité riziko znehodnocení takto uloženého programu (nemusí se ho už podařit spustit, nebo se spustí špatně). Nejdokonalejšími snapy jsou .Z80 a .MFC, ostatní nic moc.

TAPky (.TAP, .TZX, .WAV, .CSW) -  nejlepší možný typ, hry/programy jsou uloženy jako na magnetofonové kazetě (např. basic zavaděč, screen, code1, code2)

obrazy disket (např. .MBD, .D80, .TRD) – soubory obsahují obraz celé diskety (od BOOTu až po poslední sektor). U nás se nejvíce používá u ZXS disketová jednotka D40 (5,25“) nebo D80 (3,5“) a nebo diskový systém MB-02. Rusové zase zbožňují Betu. Proto některé lepší emulátory podporují i práci s těmito systémy.

---------------------------------------------------------------------------

 Který emulátor zvolit? 

Ten, který emuluje ZX Spectrum nejdokonaleji. Měl by tedy umět všechny tajné instrukce procesoru Z80 (na tom hodně emulátorů v minulosti vyhořelo) a pracovat se úložným systémem, který potřebujete. Za posledních 20 let se jich objevilo opravdu spousta. Těch THE BEST je ale minimum...

---------------------------------------------------------------------------

 Jaký emulátor používáte Vy? 

Real Spectrum od RAMSOFTu (http://ramsoft.bbk.org.omegahg.com/realspec.html). Na první pohled sice dost složitý s množstvím nic neříkajících funkcí, ale Z80 emuluje perfektně a umí pracovat s D80 disketami. AY zvuk je naprosto perfektní.

Také občas rád pracuji ve Spectaculator (www.spectaculator.com), má totiž vynikající debugger :). A Z80 emuluje rovněž perfektně. Podpora MDOSu u něj však chybí.

---------------------------------------------------------------------------

 Chtěl bych také vyzkoušet Real Spectrum, ale ze stránek Ramsoftu jsem trochu zmatený? Co mám  vlastně stáhnout? 

Real Spectrum (dále už jen RS) a jeho vývoj byl již před mnoha lety ukončen. Poslední verze je 9.7.26 z roku 2004. Existuje ve dvou verzích (DOS, Windows) přičemž každá z nich je ještě rozdělena pro konkrétní tehdejší instrukční sadu na PC (AMD, i686, Intel Pentium). Z dnešního pohledu asi zbytečně moc komplikované. Vyzkoušejte, kterou z tehdejších windows verzí Vám Windows 10 sežere. Mě pod i5 funguje i686 a Pentium verze. DOS verze Vám půjde spustit pod DOSBOXem, ovšem to klíčové co DOS verze oproti Win umí, tam bohužel fungovat nebude. V pravém DOSu (či pod Win95/98) totiž funguje čtení fyzických disket MDOSu v normální PC 3.5" mechanice ! RAMSOFT měl na to napsané speciální rutiny využívající přímo DMA řadiče FDD (nepoužíval BIOS volání!), toto však DOSBOX zemulovat neumí a asi ani nikdy umět nebude :(

Dále musíte stáhnout cwsdpmi.exe pokud chcete provozovat DOS verzi (a nebudete ji spouštět z Windows95/98).

Nakonec ještě ROMky (soubory *.rom). Ty jsou důležité, aby vůbec emulované ZXS najelo. Stáhnout si je můžete zde.

Tohle všechno musíte nahrát do kořenové složky s RS, tj. tam kde je realspec.exe!

---------------------------------------------------------------------------

 Emulátor Real Spectrum mi nejde spustit! 

Zřejmě problémy se zvukovou kartou (viz. další FAQ) nebo s nastaveným rozlišením v souboru realspec.ini - prohlédněte tento konfigurační soubor. Dále je možné, že spouštíte z čistého DOSu a chybí Vám soubor cwsdpmi.exe (viz. předchozí FAQ).

---------------------------------------------------------------------------

 V emulátoru Real Spectrum mi nefunguje zvuk! 

Bohužel.  RS má problémy s PCI (či integrovanou) zvukovou kartou. Je nutné pohrát si s nastavením ve Windows (ovladácí panely/systém/správce zařízení) a zajistit emulaci ISA Sound Blasteru (tj. IRQ5(7), DMA1 (8bit zvuk), DMA5 (16bit zvuk)). ISA emulaci dovolí každá slušná zvukovka (vyzkoušeno to mám na SB128PCI a SBLive). U zvukovek integrovaných přímo na základní desce se ISA emulace povoluje/zakazuje většinou v BIOSu (viz příručka k Vaši MB)! Pokud ani když vše nastavíte zvuk nepůjde, zkuste přidat do souboru allegro.cfg řádek digi_card = SB20 (místo SB20 můžete dát i SB10, SB15, SB16, SBP). Stává se i, že ve Windows zvuk funguje a v DOSu ne (nebo taky naopak), nebo že s povoleným 16bit zvukem (realspec.ini) zvuk nejde, zatímco jako 8bit ano (nebo zase naopak). Musíte prostě zaexperimentovat! Někomu to najede bez jakéhokoliv zásahu, jiný se zase pěkně nadře. Holt takový je život...

Poznámka: Toto platilo v dřívějších dobách, v dnešních Win10 a windows verzí RS se s tímto problémem nepotkáte.

---------------------------------------------------------------------------

 Jaké rozlišení obrazovky nastavit v souboru realspec.ini, aby obraz vypadal co nejlíp? 

Zkuste "VideoMode: 400 300".  Bohužel na Windows 10 je výsledné okénko dosti malé a nepřišel jsem na to jak celé zvětšit. V DOSBOXu ale je mnohem mnohem větší a už se s tím dá pracovat :)

---------------------------------------------------------------------------

 Jak je to s emulátorem Real Spectrum a diskovým systémem D40/80? 

Real Spectrum (! pouze dosovská verze !) umí pracovat s fyzickými DD disketami z D80 (MDOS) a plně emulovat v PC mechaniku D40 či D80. Pozor ale na diskety naformátované pod MDOSem 1.0! Ten obsahuje chybu ve formátovacích rutinách a na PC (MS-DOS, a tím pádem i v emulátorech...) pak disketa nefunguje. Lze to však obejít MDOS File Commanderem (používá vlastní formátovací rutiny - už bez chyb :).

Real Spectrum také dovoluje vytvořit si (ALT+F6 a volba Read real disk to image file) celý obraz diskety (disk image), tj. soubor .d80 o konstantní délce někde na disku a s tím pak pracovat místo diskety.

Problém je, že Real Spectrum sice D40/80 emulovat umí, ale potřebuje k tomu ještě ROMky, které se s ním už bohužel nedodávají (nevím proč s tím RAMSOFT dělá takové caviky...). A pro bezproblémovou práci Vám doporučuji používat normální 48.rom (místo didaktik.rom) a d80_10.rom (MDOS 1.0). Konfiguraci (cestu k jednotlivým ROMkám a nastavení) si můžete (musíte) provést v souboru realspec.ini.

Pozor, že při každém vložení nové diskety (F6) je třeba dát RESET (ALT+F2), jinak bude při pokusu o přistup na disketu (nebo disk image) následovat hláška Z Device unavailable

Pokud vkládáte přímo MDOSovskou disketu (tedy ne image .d80 někde z harddisku), musíte při F6 vybrat Physical Device 0 a nikoli [A:] - častá chyba začátečníků...

A znovu opakuji, že to funguje jen pod starým dobrým DOSem anebo Win95/98 a fyzickým FDD řadičem (na dnešní USB FDD mechaniky zapomeňte). Emulovaně v DOSBOXu to nefunguje!!!

---------------------------------------------------------------------------

 D40/80 funguje v RS jen se ZXS48, je možno zprovoznit tento disketový systém i na 128K? 

ANO lze :) V manuálu to nikde nenajdete, ale funguje následující fígl:
- jako HW zvolit Scorpiona.
- po najetí systému dát F3 a mezerník a vybrat obyčejnou 48.rom
- znovu menu F3 a TAB a vybrat šipkami D80 emulaci
- zresetovat (ALT+F2)
Pokud se po prvním pokusu o použití D80 anebo paměti 128K (out 32765,xx) systém zhroutí, je třeba změnit HW zpět na ZXS48 a pak opět na scorpiona s D80. Nyní už se systém hroutit nebude :)

Bohužel na Scorpionu se nesmí používat OUT (253),xx (funguje pouze klasický OUT 32765,xx), takže se může stát, že některý software zatuhne. Je to ale lepší než nic...

---------------------------------------------------------------------------

 Neumím pracovat s .d80 imagy, vůbec nevím jaké příkazy D80 používá, nikdy jsem ji totiž neměl... 

Předně, u mě sekci dokumentace najdete originál manuál od Skalice. Ovšem jako rychlokurz Vám postačí následující:

CAT výpis obsahu diskety CS+SS SS+9
RUN odpovídá LOAD * "run" R
LOAD * "filename" nahrání Basicu (*.P) nebo Snapu (*.S) J SS+b SS+p filename SS+p
LOAD * "filename" CODE nahrání Code (*.B), tj. bloku bytes J SS+b SS+p filename SS+p CS+SS SS+i
SAVE * "filename" uložení Basicu (*.P) S SS+b SS+p filename SS+p
SAVE * "filename" CODE adr,len uložení Code (*.B) od adresy adr a délce len
ERASE "filename.x" smazání souboru (x značí příponu)
FORMAT "a:newdiskname" naformátování diskety (a: je určení drive)

---------------------------------------------------------------------------

 Na internetu je spousta her pro emulátory, lze je spouštět i na pravém ZXS?

Samozřejmě. Ale zaleží, co máte u ZXS za I/O zařízení (magnetofon, D80, MB02, Betadisk, DivIDE atd.) a jestli je pro toto zařízení podpora ze strany software.

Například u D40/80 lze využít program pro ZXS MDOS File Commander, který umožňuje spouštět SNAPy (.MFC, .SNA) přímo z diskety naformátované na PC, tj. MS-DOS FAT12 720K. Pro převod do formátu .MFC je k dispozici konvertor pracující na PC (umí převádět .Z80, .SNA). Na klasickou MDOS disketu lze samozřejmě dostat i soubory z TAPky aj. Pozor ale, že formát .TAP představuje emulaci magnetofonové kazety, takže i když si z něj všechny soubory převedete třeba na D80, tak hra s disketou stejně spolupracovat nebude (hra pořád očekává jen kazetové operace)!

Dost dobré je taky DivIDE (interface pro připojení IDE zařízení k ZXS) ve spojení s DEMFIRem, MDOSem3 či ESXDOSem

Pokud se na straně ZXS hodláte spokojit s obyčejnou magnetofonovou kazetou, tak vězte, že pro PC existuje (existovalo) spousta utilitek, jak TAP, TZX, Z80 atd. převést na zvuk (a ten pak už jen stačí uložit přes zvukovou kartu na kazetu/CDčko). Dnešním problémem jsou 64bit windows a tam tyto staré utilitky nefungují (je však možno použít DOSBOX). Ale vznikají i nové - např. tato tap2wav

---------------------------------------------------------------------------

 Na magnetofonové kazetě mám spoustu programů pro ZXS. Jak je co nejjednodušeji převedu třeba do TAP souboru pro emulátory? 

Nevím jestli postup, který teď popíšu je nejjednodušší, ale rozhodně je funkční :-).
Propojte magnetofon se zvukovou kartou v PC (přes vstup MICROPHONE nebo LINE IN) a nasamplujte (např. tímto prográmkem) zvuk z kazety. Vznikne Vám tak WAV či MP3 soubor soubor. Ideální ještě hned na začátku zvolit výstupní formát jako WAV 8 bitů mono na 22 050 Hz (tohle totiž umí v pohodě přečíst i emulátor Real Spectrum). Nyní už jen stačí soubor překonvertovat do TAP (viz. následující FAQ).

---------------------------------------------------------------------------

 Mám hru (program) jako zvukový soubor pro PC (WAV, VOC, RAW...). Lze z toho udělat nějaký slušnější formát? Např. TAP? 

Ano. Doporučuji prográmek voc2tzx.exe. Už z názvu vyplývá, že vstup musí být formát .VOC a výstup bude TZX  (lze ale i TAP). Většinou ovšem nebudete mít zvukový soubor ve formátu VOC (Windows ho samozřejmě nepodporují :), ale ve WAV. Takže musíte ještě WAV zkonvertovat na VOC. Vřele doporučuji Awave Audio od FMJ software - http://www.fmjsoft.com

Dobrý je i program w-tap, který převádí WAV->TAP. Ovšem s frekvencí 4090Hz (dělá program tap2voc.exe) si narozdíl od toho předchozího neporadí... :-)))

---------------------------------------------------------------------------

 Jak udělat z TZX souboru TAPku? 

Zkuste třeba tzx2tap. Dejte si ale pozor, aby vstupní soubory neměly ve jméně více než 8 znaků, jinak bude program hlásit errory. Taky se nemusí podařit převést úplně vše, TZX je formát určený hlavně pro hry, které mají své vlastní rutiny pro nahrávání bloku (a tohle v TAP samozřejmě fungovat nikdy nebude...).

---------------------------------------------------------------------------

 Jak vytvořit DD disketu s kapacitou 720K pod Windows XP/7/8/10 

Narozdíl od Win 98 už nejde od XPček zvolit možnost naformátovat disketu na 720K. Nevím proč to Bill odstranil (asi když mají uživatelé klikači možnost vybrat ze dvou formátu, tak vždycky vyberou ten špatný, proto se do XP dala už jen jediná možnost... :D. Naštěstí příkazový řádek řeší vše. Stačí vložit DD disketu (anebo HD disketu s přelepenou dírkou) do 3.5" mechaniky (klidně USB) a napsat:

format a: /t:80 /n:9

---------------------------------------------------------------------------

 Mám diskety 3.5 (MDOS) a chci si ty soubory převést na PC    

Nejprve je třeba si zjistit, jak jsou diskety naformátované, jestli pod MDOSem 1.0 anebo pod 2.0. Pokud jsou naformátovány přes MDOS 1 bez nějakého speciálního programu (EIM, MFC), pak je formát chybný a PC diskety nepřečte (řadič je odmítne). Toto je fakt a nemá smysl se jej pokoušet obejít na straně PC. D40 byla standardně osazená pouze MDOSem 1.0, máte-li tedy 5.25", je velice pravděpodobné, že jde o špatně naformátované diskety. Ani se nepokoušejte shánět nějakou 5,25" ve frcu a cpát ji do PC. Zbytečná práce. Úplně jednoduše si raději vyrobte 3.5" D80B. Jak? To najdete v manuálu k MFC.

Tak, na základě předcházejících řádků vycházím z předpokladu, že soft máte uložen na 3.5" disketách, které jsou správně naformátovány (přes MFC). Máte spoustu možností jak to dostat do PC:
a) přes DOS verzi (ta windows verze to neumí!) emulátoru Real Spectrum načíst celý image D80 diskety (volba ALT+F6, Read real disk to image file)
b) v Linuxu přes příkaz dd if=/dev/fd0 of=obraz.diskety.img
c) na ZXS v MFC vyexportovat všechny soubory jako D_0 přímo na disketu, která je čitelná na PC v každém operačním systému bez nutnosti načítat ji jako image (tj. formátovanou na PC na 720K anebo na MFC jako PC disk). Pro práci s D_0 soubory potom slouží MFC utility pro Windows.
d) ve Windows přes nějaký free prográmek dělající image obrazy z fyzicky připojených (klidně přes USB) jednotek - např. tento (v nastavení programu ale zakažte vkládání rozšířených informací do .img, jinak bude soubor větší než by měl být!)


V dnešní době je nejjednodušší a nejrychlejší poslední možnost d)

---------------------------------------------------------------------------

 Jak dostanu MDOS File Comander (MFC) z PC do D40/80?  

Stáhli jste si z těchto stránek MFC a chcete ho provozovat na skutečném ZXS nebo Didaktiku ale nevíte jak ho tam dostat? Zde je nejjednodušší způsob (předpokládám, že nejste milovníkem příkazových řádků a Linuxu):

1. dát do PC 3.5" mechaniku (klidně USB)
2. sehnat 3.5" DD nebo HD disketu, pokud jde o HD (=1.44 MB) pak musíte přelepit výřez na pravé straně diskety nějakou samolepkou
3. MFC, který jste odsud stáhli, obsahuje adresář D80 a v něm je soubor mfc135free.D80. Změňte příponu tohoto souboru na .img
4. Dejte disketu do mechaniky a z příkazového řádku ji naformátujte příkazem format a: /t:80 /n:9
5. Spusťte FlopyImage a zapište soubor mfc135free.img na disketu
6. Pokud máte D40, tj. 5.25" diskety, tak abyste přečetli 3.5" vřele doporučuji si k ní jako Bčko připojit klasickou 3.5" HD mechaniku, kterou seženete za pár kaček. Návod je v manálu k MFC.

---------------------------------------------------------------------------

 Je možno si k ZXS (Didaktiku) připojit harddisk?  

Ano! IDE řadičů pro ZXS koluje po světě několik. Tady u nás (a na Slovensku) máme divIDE podporu tohoto systému jsem zapracoval do MDOSu, vznikl tak nový MDOS 2.1, který je ale určen pouze pro uživatelé MDOSu 2.0

---------------------------------------------------------------------------

 Je možno MDOS na ZXS emulovat bez nutnosti mít fyzickou mechaniku?  

Ano! Sweet udělal tzv. MDOS3 pro divIDE. MDOS2.1 zatím emulovat nelze, ale předělám ho v nejbližší době také...

 

Vaše dotazy můžete psát na mts.zxs@tiscali.cz