MDOS File Commander
 
verze: 3.0504 (3="error free", 0504=květen 2004)  D40/80
 BugList (seznam objevených chyb)

   

MDOS File Commander (MFC) jsem si napsal jako náhradu za TOOLSe a Export-Import Manager. Mým cílem bylo stvořit program rychlý, spolehlivý, šetrný k mechanikám, uživatelsky příjemný a fungující se vším. EIMu už jsem měl plné zuby!

MFC je dělán hlavně pro 128K a 2 mechaniky (nejlépe D80A, D80B). Funguje však i s jednou mechanikou a na "obyčejné" 48ičce. U 48K jej ale nedoporučuji používat ke kopírování, protože program má malý paměťový prostor pro data a základní filozofie MFC (tj. šetrnost k mechanikám) zde zaručeně nebude platit! 

__________________________________________________________


Licenční podmínky (platí pouze pro MFC v3):

(c)
MTs

1. Program je šířen výhradně prostřednictvím autorových internetových stránek a to zdarma. Ostatní (libovolné) formy šíření jsou dovoleny pouze v případě, že ten, kdo program šíří, se tímto jednáním nesnaží něco "vytěžit". To něco znamená jakýkoliv prospěch, tedy ne jen peníze.

2. Program může používat kdokoliv, kdykoliv, na jakýchkoliv platformách a to úplně zadarmo. Vyjímkou je nasazení programu do komerční sféry a v podstatě tak jeho podílení se na ziskovosti organizace. V tomto případě je třeba za používaní programu platit.

3. Kód programu si uživatel může libovolně upravit. Takováto upravenina (ani návod k ní) už však nesmí být šířena dále. Slušností je informovat původního autora programu a požádat ho, aby úpravu posoudil, příp. ji i zveřejnil nebo sám zahrnul do dalších verzí.

4. Pokud uživatel narazí na nějakou chybu v programu, měl by o této skutečnosti informovat autora. Chyba a veškeré její následky jsou však problémem uživatele, autor nezaručuje, že jeho program je bez chyb. Autor také v žádném případě nenese odpovědnost za škodu, kterou uživatel používáním programu způsobí jiným osobám.

5. Stejná pravidla platí i pro veškerý software přímo související s MFC (např. utility a šetřiče) pokud u něj nejsou stanoveny podmínky jiné.

6. Tyto licenční podmínky je možné porušit pouze s písemným souhlasem autora.

__________________________________________________________
 

 DOWNLOAD 
 
135_Patch2 (2. opravný patch pro MFC v135) .D_0
MFC 3.0504 (bez manuálu!!) .d80 .TAP .D_0
zdrojové texty MFC (celý image .d80)  mfc_full_zx.zip *
zdrojové texty MFC (87b,106+,133,135) + Word manuály mfc_full_pc.rar *
manuál (MFC v3.0504) mfc.pdf
MFC PC Convertors (snap, d_0, cutter) v4.1 Win   Linux*

* zašifrováno speciálním programem vlastní výroby :)

* MFC Windows konvertory lze díky projektu Wine (http://www003.portalis.it/115 nebo přímo homepage http://www.winehq.org) spouštět i na Linuxu! Sám jsem to zkoušel a vše funguje naprosto bezchybně.

 

 utility 
u@EDIT (70) (c) MTs view a edit souborů (i diskety)

u@TAP (15)

(c) MTs konverze TAP-->files a files-->TAP
u@LOAD (18) MTs & Sweet převod souborů z kazety na disk (only 128)
u@8255sFTP (10) (c) MTs kopírovaní souborů po kabelu ZX(8255)<-->ZX(8255)
u@flash (8) (c) MTs nahraje soubor do ROM divIDE (82C64, 82C64B)
u@flash (13) (c) MTs nahraje soubor do ROM divIDE a zapne ochranu proti zápisu (pouze 82C64B)

Pozn.: Číslo v závorce znamená verzi (resp. vývojové pořadové číslo).

 

 boot sectors 
b@myboot (c) MTs boot, který je v MFC
b@win98SE (c) Microsoft boot z win98 SE
b@linux (c) ??? boot z Linuxu (formátovač z KDE)

  

 screensavers 
s@text1 (c) MTs pohybující se text
s@matrixT (c) Tritol MATRIX - padající zelený "text"
s@matrixM (c) MTs MATRIX - padající zelený "text"
s@matrixM2 (c) MTs MATRIX - login do MATRIXu
s@flydown (c) MTs jeden celkem zajímavý efekt...
 __________________________________________________________
 

A co vlastně MFC umí?

- pracovat na obou oficiálních MDOSech (1.0, 2.0) i na těch upravených (MDOS3, MDOS2.1, divideMDOS).

- zařadit D80 ten nejvyšší rychlostní stupeň (MFC narozdíl od MDOSu čte i z 80té stopy stejně rychle jako z nulté = D80 akcelerace :)

- pracovat s pc (pouze 3,5" DD 720kB MS-DOS) a zx (DD 3,5" i 5,25" MDOS) disketou, tzn. soubory přejmenovávat, měnit atributy či startovní adresy, měnit jejich pořadí v adresáři (DIR), mazat atd., a to vše s komfortem, který není běžný ani na PC!

- má zabudovaný ScanDisk (divili byste se, kolik chyb může disketa obsahovat, a uvidíte, že i s poškozenou FAT či DIR je možné pracovat a soubory zachránit... ) a funkci ShakeDir  ("setřesení" adresáře - odstranění děr po vymazaných souborech).

- spouštět soubory (*.P, *.S, *.B na zx disketě, *.SNA, *.MFC na pc disketě)

- formátovat (včetně QuickFormat). A věřte, že ty formátovací podprogramy jsou dělány hlavou a zbaveny veškerých chyb z MDOSu. Vše samozřejmě funkční jak na MDOSu 1.0 tak i 2.0. Mimochodem i na 1.0 naformátuje MFC disketu tak, aby byla bez problému čitelná na PC (Sweet zase zabodoval...)

- kopírovat 1:1 bez ohledu zda jde o MDOS či MS-DOS disketu. MFC má naprosto unikátní kopírovací systém, což znamená, že kopírovaní je rychlé, dále pak "čistí" soubory (v posledním sektoru/clusteru každého souboru se vynulují přebytečná data) a nějaká hláška Sector not found či jiná nehrozí (MFC se o vše (retry) postará sám, a když je třeba, tak sektor přeskočí, a jede dál...). 

- pracovat s .D_0 soubory (náhrada za nevyhovující formát .000).

- dovoluje používat vlastní utility (něco jako v Desktopu). Naprogramování takovéto utility je doslova hračka a zvládne to i naprostý začátečník v assembleru. K souborům se totiž přistupuje jako třeba v Cčku - OPEN FILE, READ BYTE, WRITE BYTE, CLOSE FILE. Programátor se tak soustředí pouze na prácí s obsahem souboru a na I/O rutiny se může úplně vykašlat :)

- využít i rozšířenou paměť (stránkovaní typu Pentagon) - 256K, 512K, 1024K

- funguje i v emulátoru Real Spectrum na PC.

 

A na čem se pracuje?

- na utilitě, která by dovolila přenos souborů po kabelu mezi ZX(8255) a PC(LPT nebo seriák). Možnosti jsou zde tři: 1. použít LPT a protokol z M602 (tohle preferuju nejvíce), 2. použít MIKI-ho od Busyho, 3. použít přenos LPT-ZX od Busyho. Všechny možnosti počítají s tím, že na straně PC je už potřebný software hotový (1. M602, 2. a 3. Busyho "command line" utilitky) a stačí tedy napsat pouze utilitu pro MFC.